ADEDA DİKKATİ GÜÇLENDİRME SETİ

img_2559Tüyap kitap fuarı ganimetlerinden biri olan “Adeda Dikkati Güçlendirme Seti” ile seneye bolca lazım olacak dikkatimizi güçlendirmeye çalışıyoruz. Osman Abalı tarafından hazırlanan bu güzel sette çeşit çeşit etkinlikler mevcut.Aşağıda faydaları ve kitapla ilgili talimatları mevcut Evde ne kadar etkinlik ve çalışma yaptırsam da işin ehli tarafından hazırlanan bu set ile çalışmak çok keyifli gerçekten.

img_2562

Fotoğrafta da görüldüğü gibi ne kadar dakika da yapması gerektiği her sayfa da var.Ben yanlarına kaç dakika da bitirdiğini de yazıyorum,sonra toplam da ne kadarın da geri ne kadarında ileri olduğunu görebileyim.

Yine fotoğrafta görüldüğü üzere; etkinliklerin çocukların gelişimine ne katkı sağladığı ve hangi gelişim de ileri ya da geri olduklarını görme imkanı sağlayan semboller var.Biz şu ana kadar boyama hariç hepsin de iyiyiz ama boyamak ölüm gibi geliyor paşalarıma. Daha sık boyama yaptırarak mı çözmeliyim bu sorunu, daha az mı henüz çözemedim açıkcası 

İlk başlar da dakikaları gizlice tutuyordum strese girmesin falan diye ama baktım ağızları durmuyor, şu kadar sürede bitirmen gerek, oraya odaklan deyince işim daha kolaylaştı. Daha kısa sürede bitirmek için tüm dikkatini veriyorlar amaçta bu değil mi zaten?

İkiz olunca maalesef farklı sorunlar ile karşılaşıyorsun. Mesela aynı anda çalışmak bir dert, tek tek çalışmak ayrı dert. Her akşam düzenli olarak çalışıyoruz kitabımızı.Birbirlerine müdahale etmemeleri adına; okuldan gelir gelmez biri giyiniyor biri ile çalışıyoruz,sonra diğeri giyiniyor diğeri ile çalışıyoruz.Ya da akşamları tuvalet, diş fırçalama işlemini yaparken, diğeri baba ile kitabını çalışıyor.Tabi bu bile tam olarak çözüm değil maalesef
Birbirlerine nispet yapacak hiç bir fırsatı kaçırmıyorlar sağ olsunlar. Biri illa ki önde oluyor ve diğerine bir hava atmalar, bir hava atmalar görmelisiniz. Bazen de hangi etkinliği hangisi daha kısa zamanda bitirmişler ona bakıp karşılıklı atışıyorlar,oysa ki özellikle kıyaslamamaya aynı şeyleri yapmak zorunda olmadıkları konusunda hassas davranmamıza rağmen yaşıyoruz bunları.İkisiyle de istedikleri zaman çalışıyoruz. Oyun oynamak isterse oyun oynuyor ama öteki durur mu hiç başlıyor odadan nispet yapmaya; ben seni geçicem,ben zaten senden öndeyim, çöl etiketine bile geçtim ben… Bu nispetlere daha fazla dayanamayan diğer çocukta mecburen anne etkinlik yapacağım der.Yok annecim sen şu an istemiyorsun,bu yarış değil gibi türlü çabalarım da işe yaramaz ve istemsiz o çalışma olur. İşte en istemediğim şey de bu istemsiz çalışıyor olması.Peki ne yapmalı ? Henüz çare bulmuş değilim malesef Günde kaç kere karışmayın,o karar versin,sen kendi işinle ilgilen desem de yok ağızları durmuyor arkadaş…Bu işe bir çare bulursam eğer, paylaşacağım.Ama bulmam şart ben seneye bunlara lale ela el nasıl öğretirim 

Biz şu an 5,5 yaşındayız ama evde çalışmalarımız olduğu ve ana sınıfında da ikinci seneleri olduğu için 6 yaş setini aldık, çözdükçe de doğru karar verdiğimizi gördük.İçeriğine bakarak ta yaşını belirleyebilirsiniz. 3 yaştan itibaren dikkat geliştirme setleri mevcut. Ayrıca okumayı güçlendirme setleri de var 6-8 ve 8-10 yaş olarak. Seneye okula başlarken mutlaka edineceğim.Bir de DOYSET var ana sınıfı ve birinci sınıflar için hazırlanmış.El yazısı okuma ile ilgili DOYSET kitabını da mutlaka incelemelisiniz. Normalde 85TL fiyatlı bu seti biz fuardan 50 TL ‘ye almıştık. Netten baktım da bir çok yerde indirimde ve fiyatı da  yaklaşık 60TL civarında.

DİKKATİ GÜÇLENDİRME SETİ – ANASINIFI (6 YAŞ)

Dgs ile İlgili Hedefler / Genel Faydaları

Öğrenme sistemini aktif bir şekilde çalıştırıp ders başarısını artırır.
Dikkat becerilerinde artış olur, ders ve akademik alandaki dikkat hataları azalır.
Çalışmaya ve öğrenmeye karşı istek artar, okuldaki performansı yükselir.
Görsel alana girenleri fark eder ve ayırt eder, masa başı ders çalışmalarındaki başarısı artar.
El göz koordinasyonu artar, performans ödevlerinde üretkenliği artırır.
İnce motor becerilerinde artış olur, el becerileri gelişir.
Dinleme becerisi artar, işitsel algısında kuvvetlenme olur.
Planlama ve sıralama becerilerinde artış olur, karşısına çıkan problemlerde fayda sağlar.
Okuma ve okuduğunu anlamaya fayda eder.
Zihinsel enerjinin bir konuya odaklanmasına yarar.
Düşünme becerilerini destekler, yorumlama becerisini geliştirir.
Esnek düşünebilmeye yardımcı olur. Kısa süreli bellek, uzun süreli bellek gelişimine fayda sağlar.
Farklı bakış açıları ile problem çözmeye yarar sağlar.
Aritmetik becerisine katkı sağlar.
Soyutlama becerisine fayda sağlar.
Sözel becerilerini artırır.
Unutkanlığı azaltır. Kavrama süratini geliştirir.
Farklı açılardan öğrenme becerisini destekler.

Psikolojik Faydaları

Sürükleyicidir, başarılı olma duygusunu pekiştirir. Kendine güveni özellikle akademik özgüveni artırır.
Okulu ve çalışma sevgisini artırır.
Kağıt, kalem ders ve öğrenme olumlu hale gelir.
Boş zamanlarını değerlendirir.
TV ve görsel araçların yol açtığı problemlerin azalmasına yardımcıdır.
Duygu ve öfke kontrolü artar.

Kitap Uygulama Talimatları

1. Dikkati güçlendiren egzersizler çocuğun yaşına uygun olarak hazırlanmıştır.
2. Yaşına uygun egzersizlerden çok hata yapan çocuklar bir alt yaş grubu olan kitapları çalıştıktan sonra kendi yaşlarına uygun kitapları çalışmaya devam edebilirler.
3. Çalışmaların her birinin üzerinde talimatlar ve yönergeler bulunmaktadır.
4. Çocuğun kendi başına yapması ve sonrasında, cevap anahtarında birlikte kontrol edilmesi mümkündür. İsterlerse anne baba veya eğitimcilerle birlikte de çözebilirler. Önemli olan yoğunlaşma ve çözümle sonuca gitmektir.
5. Çalışma süresinde sınır bulunmamaktadır. Çocuklar istedikleri kadar egzersiz yapabilirler. Mümkünse her bir sayfadaki egzersiz çözülmeli, sayfa atlaması yapılmamalıdır. 6. Her bir sayfa için çözme süresi değişmektedir. Ortalama 2-5 dakikalık süre her bir sayfa için yeterli kabul edilebilir. Bazı egzersizler bu süreyi aşabilir bazıları daha kısa sürede yapılabilir. Bu sebeple çocuğa serbest zaman verilmesi daha iyi olacaktır. Yani cocuk istediği kadar sayfaya yoğunlaşabilir. Eğer yapamıyorsa sonuç gösterilerek sorunun cevabından öğrenmesi sağlanmalıdır.
7. Mümkünse her gün çalışmalar yapılmalıdır. Bu yapılamazsa çok uzun ara vermeden egzersizlere devam edilmesi daha faydalıdır. Ancak uzun bir zamana yayılsa bile kitabın bitirilmesi ana hedef olmalıdır.
8. Çocuğun günlük calışma süresi 10 dakikadan 60 dakikaya kadar çıkabilir. Zaman kısıtlaması yoktur. Günün herhangi bir saatinde yapılabilir.
9. Eğer çocuk kendi yaşının kitaplarını bitirmişse bir üst yaş grubuna gecerek çalışmalara devam edebilir. Bu durum çocuğun dikkat seviyesinin yüksek olduğunu gösterir.
10. Çocuklar hata yaptığında uygun bir iletişim dili ile doğrusu gösterilmelidir.
11. Derslerden kalan zamanlarda bu çalışmalar rahatlıkla yapılabilir.
12. Çocuğun çok hata yaptığı egzersizler farklı şekillerde tekrarlanarak bu hatalar azaltılabilir.
13. Kitabın ilerleyen sayfalarında hata oranının azalması beklenir.
14. Dikkatin egzersizlerle güçlendirilmesi keyif, dinamizm ve motivasyon süreci ile desteklenmelidir.

Bu yazı 1.SINIF İLKOKUL, KİTAP kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir