BEZELYE KONSERVESİ

IMG_1865

 

İki sene önce yaptığım mısır konservesinden sonra bu sene bezelyeyi buzdolabına atmak yerine konserve olarak hazırladım. Lakin mısırlarım hala ilk günkü gibi pırıl pırıl duruyor ve hiç zayi olmadı çok şükür. Ama bezelyelerimin 4 kavanozu sizlere ömürKavanozun kapakları iyi kapanmamış olacak ki bozuldular ama diğerleri sağlam bir şekilde duruyor.Bezelye de öyle güzeldi ki iri taneli ve hiç ezik yoktu çok üzüldüm. Ben konservelerimin hiç birini kaynatmıyorum ve kaynatmadığın için bozuldu diyorlar ya inanmıyorum; bozulsa biberlerim ve mısırlarım bozulurdu. Ayrıca aynı anda yaptığım bezelyelerimin de yarısı sağlam duruyorsa kaynatmak ile alakası olduğunu düşünmüyorum Canım bezelyelerime mi acıyayım, yoksa emeğimize mi bilemedim. Bu ara paşalarım ile ayıkladık epey yorulduk. Güzel bezelye bulursam(kaldıysa) yine 5 kilo falan alıp yaparım belki salatalar için güzel oluyor .

YAPILIŞI;
*Bezelyeler ayıklanır ve yıkanır.
*Arzu ettiğimiz yumuşaklığa gelinceye kadar suda haşlanır.
*Bezelyeler süzülür ve hemen soğumadan kavanozlara doldurulur.
*Ağzına kadar kaynamış su koyularak yeni kapaklar ile ağzı sıkıca kapatılıp ters çevrilir.
*Bir gece hiç yerinden oynatmadan beklenilir.

NOT:Ben kaynatma gereği duymuyorum ama siz isterseniz bir süre kaynatabilirsiniz ya da bulaşık makinasına dizerekte (yüksek ısıda yıkadığı için) kaynama işlemini yapabilirsiniz.

Bu yazı KIŞLIK YİYECEKLER kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BEZELYE KONSERVESİ için 2 cevap

  1. sadet uslu der ki:

    Yıllar önce fasulye konjervesinde hezimet yaşadıktan sonra ben konserve olayını bırakmıştım. Şimdi hep dondurucu…

  2. Sevtap Aycı Uçar der ki:

    Dondurucuda yer kalmıyor benim,bir de konserve daha çok seviyorum,buz tadı olmuyor.Fasülye hiç denemedim bende,onuda bir denesem mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir