ORMAN HAFTASI İÇİN PROJE ÖDEVİ

IMG_141721-26 Mart 2016 Orman haftasıydı.Bizde okulumuz da bununla ilgili faaliyetler yaptık.Buda paşalarım ile birlikte yaptığımız orman projemiz.Hala okulumuz da sergilenmekte.Her gün ne zaman gelecek diye soruyorlar lakin eve geldiğinde yanına bir de at çiftliği yapacak ve Doru ve Karatayın ormanı olacak. Çizme,kesme,boyama ve yapıştırma faaliyetleri yaparak ince kaslarımızı geliştirmeye yardımcı harika bir sanat etkinliği olduğu gibi ormanların neden korunması gerektiği hakkında konuştuk ve ilgili şarkılar dinleyerek yeni bilgiler edindik.Aslında bir de fidan diktirmek istiyordum yapamadığım yapmayacağım anlamına gelmiyor.İnşallah en kısa zaman da bir fidan da biz dikerek doğaya katkıda bulunmuş oluruz.Gelelim projemizin ayrıntıları ve yapılışına;

IMG_1409İşe bir koli parçasının üstüne açık yeşil fon kağıdı yapıştırıp çimleri yapmak ile başladık. Tüm yapıştırma işlemlerini sıcak silikon ile yaptım. Sonra evdeki tuvalet kağıdı rulolarını paşalar kahverengi guaj boya ile boyayarak ağaclarımızın gövdelerini yaptık.5 çeşit ağaç yaptık.İlk ağacımız çay ağacı nedense çocuklar ona çay ağacı demeyi uygun gördü. Dikdörtgen kestiğim fon kağıdının bir tarafına eşit ölçülerde çizgilier çizdim ve paşalara kestirdim. Kesilmeyen kısımdan birleştirip ruloya yapıştırdım.Aynı işlemi daha küçük bir dikdörtgene de uyguladık.Rulonun içerisine biraz gazete kağıdı sokuşturdum ve küçük dikdörtgenden yaptığımız yapraklarıda iç tarafa silikon yardımı ile yapıştırdık.Bir ağacı sadece açık yeşil diğer ağacımızı açık ve koyu yeşil olarak çalıştık.

IMG_1410Bu ağacımızın adı da kırpık ağacı kenarları kırpın dediğim için bu ismi aldı. Bu ağacımız içinde 3 farklı boyda daire gerekli dairenin kenarlarını da makasın ucuyla kırpıyoruz. Bir yerinden ortaya doğru kesik atıp huni şekli vererek yapıştırıyoruz.Büyükten küçüğe doğru sıralayarak yapıştırıyoruz ve bir ağacımız daha tamamlanmış oluyor.
IMG_1408Sırada ki el ağacımız.Paşalar bir ellerini kendileri çizdi diğer ellerini ben ve hepsini Toprak paşam kendi bana sadece bir araya getirip ruloya yapıştırmak kaldı…Ağaca tırmanan kırmızı maymuşa dikkatinizi çekerim IMG_1411Sırada ki ağacımız çam ağacı.3 tane çam şekli çizip kestim üçünü de birbirine yapıştırdım. Artık kesmekten sıkılan paşalar sen hiç kesmedin bunu da sen kes diyince kıramadım ben kestim ben yapıştırdım,üzerine de ender görülen bir tür papağan yapıştırdıkDiğer ağaçtan sarkan yaramaz maymuşu da gördünüz mü?
IMG_1412Son ağacımız ise mis kokulu bir elma ağacı.Nasıl bir çeşit yapsam derken elime geçen gazete kağıdını buruşturup yuvarlattım ve üzerini de yeşil grapon kağıdı ile kaplayıp hop ruloya yapıştırdım.Benim silikon damlattığım yerlere de paşalar minik kırmızı ponponları yapıştırdı ve son ağacımızı da tamamlamış olduk.Geldik nehirimize;IMG_1416Nehiri gelişi güzel çizdiğim mavi evayı paşalara kestirdim ve zemine yapıştırdık.Kesim yerleri gözükmesin diye  daha önce burada kullandığım mavi taşları kullanarak etrafına yapıştırdık.İçerisine balık etiketleri yapıştırarak nehrimizi de tamamladık ve geldik ayrıntılara;IMG_1413Yerlere minik mantarlar yaptık.El işi kağıdından kestiğim minik dairelere yine huni şekli verdim,kuzucuklar da yıldız etiketler ile benekleri yaptı,eşimden istediğim minik dal parçalarına yapıştırıp mantarları da tamamladık.IMG_1421Toprak’a göre o bir köpek kulubesi,Artun’a göre ormanda tek başına bir ev. Oraya yapıştırmak için zor ikna etsem de başardım ve bu sefer ki şirin köpeği de ben yapıştırdım.
Geriye sadece ayrıntılar kaldı…IMG_1414Minik ponponlardan çiçekler yaptık,elimiz de kalan balık,maymun,domuz gibi hayvan etiketilerini yapıştırdık,eşimin getirdiği dal parçalarından yığınlar yaptık ve küçük taş parçalarınıda etrafa koydum.Paşalara bakarsanız ayı istediler,mağara istediler, çukurlar, tavşanlar, aslanlar…Adamlar artık aştı istekleri bitmiyor ama vaktim olsaydı bir in hiç fena olmazdı hani İlk baharda olduğumuz için de ağaçlar çiçek açsın dedik ve elimizde ki minik ponponları ağaçlara yapıştırarak faaliyetimizi tamamladık. Ailecek evde yapabileceğiniz keyifli bir etkinlik ile iyi geceler…

Bu yazı 2-5 YAŞ ARASI FAALİYETLER kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

ORMAN HAFTASI İÇİN PROJE ÖDEVİ için 2 cevap

  1. Ayy onların isteklerine bir masa büyüklüğün de zemin lazım:))) çok çok güzel hele de ormanların keyfi yok edildiği bu dönem de harika bir çalışma olmuş. İnş yakışıklılar büyüdüğün de ağaçlar sadece projeler de değil her yer de olur.
    ellerinize sağlık öpüldünüz.

  2. sadet uslu der ki:

    Ne güzel bir çalışma olmuş. Yeşili sevsin çocuklar:))))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir