ŞİMŞEK MCQUEEN DUVAR KAĞIDI UYGULAMA

Resim 021Baharda paşalarımız için yaptığımız Şimşek Mcqueen’li duvar kağıdımız.Odamızın bir duvarını çocuklara bir duvarını da kendimiz için ayırdık.Bu onlara ayırdığımız bölüm U şeklinde olan bu bölüm paşaların çalışma yeri olacak.Şimdilik minik masa ve sandalyeleri var ama büyüdüğünde beyaz çalışma masası almayı düşünüyoruz.Bu konuda İkea çok iyi. Birbirine uyan farklı modeller mevcut.Tek tek alabiliyor ve istediğiniz zamanda takımı tamamlayabiliyorsunuz.Mcqueen’li duvar kağıdımız Koçtaş’tan.Çeşit olarak bu konuda Koçtaş çok başarılı bence…Duvar kağıdına başlamadan önce gerekli malzemeler;

*İstediğimiz desende duvar kağıdı (Yapıştırılacak alan ölçülüp, geniş aralıklı desenlerde çok fazla fire verildiği göz önüne alınarak,satın alınacak rulo adeti hesaplanmalıdır)
*Duvar kağıdı yapıştırıcısı yada toz tutkal
*İp (Duvarda düz çizgi çekmek için)
*Cetvel ve kurşun kalem ( Çizgiyi çizmek için)
*Havasını çıkarmak için sert ama keskin olmayan kitap kenarı gibi bir malzeme.(Kullanılmayan sert kapak kitapta olur)
*Havlu kağıt,peçete ya da tuvalet kağıdı( taşan tutkalları temizlemek için )
*Gretuvar bıçağı yada maket bıçağı (fazlalıkları kesmek için)
*Poşet (Yerler tutkal olmasın diye)
*Rulo fırça (Tutkalı sürmek için)
*Boş atılcak bir kap,yoğurt kovası olabilir(Tutkalı yapmak için)
*Matkap ve çırpma ucu ( Tutkalı karıştırmak için )

YAPILIŞI:

İlk olarak duvar kağıdı yapıştırılacak alan kontrol edilir.Var olan çukurluklar ve delikler alçı ile doldurulur.Kuruduktan sonra zımpara ile düzleştirilir. Ayrıca duvardaki çıkıntılar da zımparalanarak pürüzsüz bir zemin elde edilir.Bunu yapmamızın nedeni; duvar kağıdını yapıştırdıktan sonra girintili çıkıntılı görünüm olmasını engellemektir.

Resim 927İkinci aşama; hiza alabileceğimiz düz bir çizgi çizmek.Bunun için varsa lazer hizalayıcı,su terazisi kullanılabilir ama bizim gibi elinizde bu aletler yoksa eski bir yöntem olan  resimde ki gibi şakül yöntemini uygulayabilirsiniz.Biz bu yöntem için;yeterli uzunluktaki bir ipin ucuna kurşun kalem bağlayıp düz bir hiza çizgisini elde ettik.

Netten alıntıdır

Netten alıntıdır

Çizgimizi çizdiğimize göre; tutkalı hazırlama kısmına geçebiliriz. Biz yapıştırıcı olarak toz tutkal kullandık.Paket üzerinde yazan miktara göre bir kaba koyduğumuz suya matkap ucuna takılmış karıştırıcı aparat ile sürekli karıştırarak azar azar toz tutkal ekliyoruz.Jöle kıvamına gelene ve içinde katı parçaçık kalmayana dek yüksek devirde karıştırıyoruz.Matkap veya aparat yoksa elle karıştırarak ta yapılabilir ama eşim hiç tavsiye etmiyor Elle denedi baktı olmuyor soluğu nalburda aldı.5-10 TL civarında fiyatı olan matkaba takılan karıştırıcı ucu aldı.Kap olarak kapaklı yoğurt kabı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.Üzerinden karıştırıcının çubuğunun geçeceği kadar delik açmanız yeterli, kapağını kapatıp yüksek devirde karıştırma yapabilirsiniz. Zemine çok değdirmeyin ki kabı parçalayıp yapıştırıcıya karışmasın.Tecrübeyle sabittir

Geldik duvar kağıdını yapıştırma kısmına.Desen bütünlüğüne dikkat ederek yapıştıracağımız yerin boyunu ölçerek duvar kağıdını bir miktar taşırarak kesiyoruz. Düz  bir zemine serdiğimiz naylonun üzerine duvar kağıdımızı yüz üstü yatırıyor ve rulo fırça yardımı ile hızlıca yapıştırıcıyı sürüyoruz.Havanın sıcaklığına göre çalışma hızınızı arttırmalısınız lakin sıcak havalarda yapıştırıcımız çabuk kuruyor.

Resim 922Yine desenin yönüne dikkat ederek, duvara çizdiğimiz hiza çizgisine yaslayarak,yukarıdan aşağıya olmak üzere duvar kağıdımızı yapıştırıyoruz. Yapıştırırken yukarıdan bir kaç cm taşırarak başlayın.Havasını ve fazla tutkalı almak için keskin olmayan sert bir cismi tüm kağıt üzerinde bastırarak gezdirin.Taşan yapıştırıcıları peçete ile temizleyerek yapışmayan yerlere tutkal sürerek düzeltilir.Alttan ve üstten taşırdığımız kağıtları gretuvar ya da maket bıçağı yardımı ile cetvel gibi düz ve sert bir malzeme ile hizalayarak kesiyoruz.Ancak kullandığınız kağıt ince ise kağıt kuruduktan sonra kesmekte fayda var, çünkü tutkal nedeni ile yumuşayan kağıt düzgün kesilemiyor.

Resim 935Bu işlem biter bitmez devam etmek istediğiniz yöne doğru, yine desen devamlılığına özellikle dikkat ederek, tüm duvarı aynı şekilde kaplayarak tamamlamış oluyoruz…

KOLAY GELSİN

 

 

Bu yazı EV DEKORASYONU kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

ŞİMŞEK MCQUEEN DUVAR KAĞIDI UYGULAMA için 1 cevap

  1. sadet uslu der ki:

    Güzel işler yapmışsınız:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir