ATÖLYE PSİKOLOJİ İLE ANNE BABA ATÖLYESİ

10478539_526357874133342_7370394831942955569_n

Pazar günü ATÖLYE PSİKOLOJİ‘de kasım ayı atölye çalışmasına katıldım. Konumuz; ” Çocuklara Cinselliği Nasıl Anlatırız?” idi. Bizim evde de iki küçük ergen adayı olduğu için bu atölye çalışmasını kaçırmak istemedik. Eşim gelemese de aldığım notlar ile eşimi de bilgilendirdim.

Uzman Klinik Psikolog Aslı Soyer ve Uzman Klinik Psikolog Derya Gülterler‘in yönettiği atölye çalışmasında, 0 ile 10 yaş arasındaki çocuklara en doğru zamanda, en doğru şekilde nasıl cinsel bilgi verebileceğimizi öğrendik. Kafamızdaki bütün soru işaretlerini giderdik. Soru cevap bölümü sayesinde, hangi tür olaylara karşılık nasıl hareket etmemiz gerektiğini de öğrendik.

Kendi açımdan heyecanlı ve çekingen başladığım çalışma, konuşma başladıktan sonra yerini meraka bıraktı. Çok rahat bir ortamda ilerleyen sohbette; hatalarımıza gülüp, bundan sonra neler yapmamız gerektiğini öğrendik. Bizim için aslında gayet masum görünen bir uygulamanın ya da hareketin ilerleyen zamanlarda ne kadar ciddi sorunlar doğurabileceğinin farkına vardık.

Üç gündür evimizde yeni bir hayat başladı. Bize göre hiç büyümeyecek olan çocuklarımızın da her yetişkin gibi özel bir hayatlarının olduğunu şimdiden kabullendik. Hem bir aile olup hem de bireysel hayatlara  saygılı bir birlikteliğe dayalı bir yaşama geçiş yaptık.

Bana göre sağlıklı bireyler yetiştirmek isteyen her ebeveyn; çocuklarının yaşamsal gelişimlerine ve sorularına hazırlıklı olabilmesi için bu tür grup çalışmalarına katılarak bilgi edinmeli ve genel anlamda uzman desteği almalıdır. Çünkü yaşadığımız internet çağı nedeniyle; istesekte istemesekte çocuklarımız bilgiye bir şekilde ulaşacaktır. Doğru bilgiyi, doğru zamanda, güvenilir insanlardan almalarını sağlamanın yolu budur.

İlgilenen takipçilerim için;

www.facebook.com/AtolyePsikoloji
www.twitter.com/AtolyePsikoloji
http://www.atolyepsikoloji.com
bilgi@atolyepsikoloji.com

Bu yazı SAĞLIK kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

ATÖLYE PSİKOLOJİ İLE ANNE BABA ATÖLYESİ için 4 cevap

 1. Küçük Mucizem der ki:

  Beni çok zorlayan bir konu çocuklarda cinsellik.
  İlk öğrendiğim şey cinsel organlarına isim takmayın, onlara gerçek adını öğretindi.
  Birgün kalabalıkta tuttu cinsel organıyla ilgili sorular sormaya başladı. hem de orjinal adıyla. yerin dibine giresim gelmişti.

 2. Sevtap Aycı Uçar der ki:

  Evet malesef cocuklar boyle sıkıntılar yasatiyor,ortalikta soylenmemesi gerektigini konu acildikca soylemeliymisiz,
  tabi cocuklar o kismi aklinda tutar mi bilemiyorum canim

 3. Yazınızı, şimdi gördüm. Güzel yorumlarınız ve katkılarınız için çok teşekkürler…
  Gelecek atölyelerde görüşmek dileğiyle….Sevgiler…

 4. Sevtap Aycı Uçar der ki:

  Faydalı bilgileriniz için,ben teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir