SOYMA AKTİVİTELERİ

Resim 041Beceri beceridir diyoruz ve ince kas gelişimine destek veren ve öz güveni güçlendirmeye yarayacak bu tür aktiviteleri sıkça kuzulara yaptırıyoruz.Hem eğlenceli vakit geçiriyor hemde gelişimine katkı da bulunuyoruz. Hem de sarımsak soymak gibi gıcık bir işi çocuklarımıza satmış oluruz diye düşünmeden de edemeyeceğim 🙂 Şaka bir yana bana yardım etmiş olmak kadar onları mutlu eden bir şey daha görmedim.Sadece bana değil,babasına, anneannesine yada herhangi birine yardım ettikleri zaman bizde yardım ettik demi? Birlikte yaptık demi? Çok eğlendik demi? diye mutlaka sorguluyorlar. Mutfakta onlara mutlaka yer açın.Bir çok zaman bunalacaksınız belki ama mutfak onlar için gerçekten çok eğitici bir yer. Baharatların ve yemeklerin kokularından koku alma duyuları bile gelişiyor inanın.Dışarıda ki kokulardan anne balık yapmışlar,böyek kokuyo ya da çilokata mı yedin gibi koku alma duyusunun geliştiğinin sinyallerin veren bir çok soruyla karşılaşacaksınız. Mutfakta yaptığı işlerle el becerileri gelişirken tüm kullanılan malzemeleri de yakından inceleyip öğrenme fırsatı bulacaklar.Bebekliklerinden beri sirke kullanınca tadına baktırıp,tüm baharatları koklatıp , tadına baktırdım ve pişman değilim.

Resim 001

Mümkün olduğunca yardım etmelerine izin versem de bazen cinnet geçirecek kadar bunalmıyor değilim. Çünkü tek başıma iş yapamaz hale geldim. Her gün birlikte hazırlayalım mı kahvaltıyı diye mutlaka sorarlar ve bir bakmışım biri dolaptan zeytini alıyor(Toprak) ,biri de kilerden balı (Artun) 🙂  Tabi birlikte tost yapalım mı? Meyve suyu sıkalım mı? Sofrayı birlikte kurmaya ne deysin ? Cümleleri ile tamamen ayılmış oluyorum. Çok şükür ki her günümüz bu cümleler ile başlıyor,yarında böyle bir günde uyanmak dileği ile iyi geceler…

Kuzucuklarım 38 aylıktı bu fotoğraflarda 🙂

 

Bu yazı 2-5 YAŞ ARASI FAALİYETLER, TOPRAK İLE ARTUN kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

SOYMA AKTİVİTELERİ için 1 cevap

  1. ödevsor der ki:

    Allah bağışlasın çok tatlı. En güzel dönemleri bunlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir