KIŞLIK DOMATES SOS HAZIRLAMA

Resim 026Kış yaklaşırken tam gaz kışlık yiyeceklerimizi hazırlamaya başladık.Mevsiminde yaprağımızı tuzladık(henüz yayınlayamasam da seneye tuzlamak isteyenler için tarif gelecek 🙂 ) , bezelyelerimizi ve bamyalarımızı dondurucuya attık ve sıra geldi domates konservelerine. Biz konservelerimizi çorbalık,domates çorbalık ve sos olarak 3 çeşit hazırlıyoruz…
Resim 054Toplamda 150 Kg domates ve 15 kilo kırmızı biber kullandık.(Tabi siz ihtiyacınıza göre domates ve arzu ettiğiniz kadar biber kullanırsınız) Konservelik domatesler etli ve susuz olması nedeni ile erik domates tercih edilir ama biz biraz Çanakkale domateste kullandık.(Fotoğraftakiler erik domates) Lakin kabukta dahil her şeyini değerlendiriyoruz nede olsa. İster erik domates, ister Çanakkale olsun mis kokulu domateslerimizi bolca alıp bir güzel yıkıyoruz.
Resim 059Yıkadığımız domateslerimizin kabuklarını soyuyor ve küp küp doğruyoruz.Yemeklik doğradığımız ya da robota vurduğumuz biberlerimiz ile domateslerimizi geniş bir tencere de biberler istediğimiz yumuşaklığa gelene kadar kaynatıyoruz.Domates sosumuzu hazırlamak için fokur fokur kaynarken kavanozlara koyuyor(taşmayacak şekilde ama tam dolmalı) ve ağızlarını sıkıca kapatıp ters çevriyoruz.

Domates Sosumuzu; Bakliyat yemeklerinde, et yemeklerinde, balık yemeklerinde, tavuk yemeklerinde menemende,pilav ve makarnalarda,sebze yemeklerinde,kahvaltıda  rahatça kullanabilirsiniz.

Resim 065Kabuklarını da düdüklü tencerenin içerisine alıp, biraz domates suyu ilave edip (dibi tutmasın diye) 15dk kadar pişiriyoruz.

Resim 062Pişen kabuklarımızı blendera vuruyoruz. Süzgeçten süzerek özünü alıyor ve dış zarını atmış oluyoruz.Resim 099

 

Domates çorbalığımızı hazırlamak için süzdüğümüz domates suyunu tekrar ateşe koyuyoruz.Fokur fokur kaynarken kavanozlara dolduruyoruz ve sıfır kapak(bu çok önemli hiç kullanılmamış olmalı)ile sıkıca kapatıp ters çeviriyoruz.

Domates çorbalığı ister domates çorbası olarak yiyin isterseniz de; pilav ve makarnalarda kullanın…

Son olarak soğanlı(miktar yazmadım arzu ettiğiniz kadar koyabilirsiniz) çorbalığı hazırlıyoruz. Gelişi güzel doğradığımız soğan,biber ve domateslerimizi bir güzel pişiriyoruz.İstediğimiz yumuşaklığa erdiğinde blendera vuruyoruz.Yine fokur fokur kaynarken kavanozlara dolduruyor,ağızlarını mutlaka yeni kapak ile sıkıca kapatıp ters çeviriyoruz.

Soğanlı çorbalığı; şehriye çorbası ,pirinç pirinç çorbası ,bulgur çorbası gibi pek çok yemekte kullanabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOKTALAR;
* Kapaklar mutlaka yeni olmalı.
* Soslar kavanozlara sıcakken koyulmalı,ağzı sıkıca kapanmalı ve ters çevrilmeli.
* İlk gün hiç dokunulmamalı.
* Serin ve kuru yerde saklanmalı,güneş görmemeli.
* Açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalı ve 3-4 gün içerisinde tüketilmeli.
* Arzu ederseniz soğan ve biberleri yağda kavurarakta yapabilirsiniz.
* Ben renk vermesi ve çok faydalı olduğu için kırmızı biber kullandım ama sivri biber,köy biberi de kullanabilirsiniz.

KOLAY GELSİN…

Bu yazı KIŞLIK YİYECEKLER kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir