HAVUÇ ŞEKLİNDE PATATES SALATASI

IMG_9363İlk gördüğüm zaman çok hoşuma giden ama bir türlü yapma fırsatı bulmadığım bir tarif bu havuç şeklinde patates salatası.Hatta en son Sevgili TATESAL yaptığından beri hiç aklımdan çıkmadı 🙂 Geçen gün yayınladığım yazı da demiştim ya havuç şeklinde patates salatası yaptım diye işte kanıtı 🙂 Yapması biraz zaman gerektirse de çok keyif verici. Mutfakta zaman geçirmek terapi ya… Tıpkı örmek,boyamak,üretmek,dikmek gibi… Neyse saat 02:18’i gösteriyor.Sabah beni yataktan kaldırmak için; çok susamış ya da çok çişi gelmiş ,iki kişilik çete bekliyor olacak 🙂 Bende türlü bahaneler ile kalkmamaya direnecek ama sonunda sürüne sürüne su vermeye gideceğim ya da tuvalete götüreceğim.Sonra yüzüme doğru eğilen paşalar;Anne uyu bitti? Yok yok ben gidip yatacağım, uyu var diyeceğim.Onlar uyu bitti,ben uyu var diye diye kendimi mutfakta kahvaltı hazırlıyor iken bulacağım.Tıpkı dün gibi,bugün olduğu gibi,yarın olacağı gibi… Allah’ıma çok şükür …

MALZEMELER;

*5-6 Adet patates
*2 havuç
*Toz biber,salça,limon,yağ ve tuz
*Galeta unu
*Maydanoz veya dereotu

YAPILIŞI;

*Patates ve havuçlar yıkanır,soyulur ve gelişi güzel doğranarak düdüklü tencerenin buhar bölümünde 15 dakika haşlanır.
*Haşlanan havuç ve patatesler sıcak sıcak çatalla veya ezici ile iyice ezilir.
*Arzu ettiğiniz miktarda yağ,tuz ve limon eklenir.
*Rengi havuç rengi olana dek salça ve toz biber eklenir.(Ben çok az salça kullandım)
*Eğer yağ ve limonu az tutarsanız galeta ununa gerek kalmayabilir ama benim gibi bol limonlu severseniz; yavaş yavaş galeta unu ekleyerek salatanızı şekil verecek kıvama getirebilirsiniz.
*Son olarak dereotu veya maydanozdan sapını yaparak salatamızı servis yapıyoruz.

AFİYET OLSUN…

Bu yazı MEZE VE SALATALAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

HAVUÇ ŞEKLİNDE PATATES SALATASI için 1 cevap

  1. şule der ki:

    Çok hoş bir görüntü .. ellerine sağlık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir