TUVALET EĞİTİMİNDEKİ KÖTÜ GİDİŞAT …

Erkek değil mi hepsi aynı işte 🙂 Ne anlarlar saatlerce tuvalette oturmaktan hiç anlamam.İşte benim erkeklerim de aynı, saatlerce tuvalette kalabilirler.Tuvalete oturtmak bir dert,çıkarmak ayrı dert.Sanırım çocuk bakmanın en zor,en gıcık,en sabır isteyen…enlerle dolu yanı şu tuvalet eğitimi. İnanır mısınız kafamı duvarlara vuracak kadar çileden çıkarıyorlar beni tuvalette.Tuvalet kağıdını; daha önce de yazdığım gibi bir gün ağızlarına dolduracak kadar sabrım taştı.Günde 1 tuvalet kağıdı harcıyoruz ya.Her kapı açılışında ben kaçtım diyip tuvalet kağıdını alıp kaçıyorlar ve param parça ediyorlar.Bazen ellerine geçtiği gibi klozete fırlatıyor bazen de lavabonun içine koyup suyu açıyorlar.Birinin çişi geldi mi ötekinin de geliyor.Lazımlık 2 tane aynı renk ve aynı model.Ama nedense ikisi de aynı lazımlığa oturmak istiyor.Ya da ikisi de klozete yapmak istiyor. Hadi oturma kısmını atlattım diyelim,bu sefer de biri diğerinin lazımlığını tutar öteki tutma der ve başlar mı kavga hadi onu da hallettim diyelim bu sefer birbirinin peçetelerini alırlar.Biri alır diğeri kıyameti koparır.Hadi diyelim onu da atlattım.Çiş,kaka bitti mi derim? Da Varrrr. Bitti mi? Da Varrrr… Enin de sonunda biter ve yeni bir dert başlar. İkisi de aynı anda kalkmak ister ve ben ancak birinin altını zapt edip, temizleyebilecek 2 ele ve  güce sahibim.Hadi onu da atlattım diyelim; biri kalkar lazımlığını dökmeye çalışır,ben bir taraftan ötekini temizlemeye, bir taraftan da lazımlığı kurtarmaya çalışırım.Ama kaçınılmaz bir son mutlaka beni bekler.Ya lavaboya çıkmış üstlerini ıslatmışlardır. Ya lazımlığın içindekileri boşaltmışlardır ya da tuvalet kağıdını alıp kaçmışlardır…İşte ben bu sahneyi günde en az 5 en çok 10 kere yaşıyor ve çıldırıyorum 😀 Aşağıda ki fotoğrafta Toprak Bey’in tuvalet keyfi.Hayır bedenim,beynim yorulduğu gibi cevap vermekten ağzım yoruluyor desem de inanmazsınız tahminimce…Anne kay kay…Anne uyu…Anne  yıldız…Anne baykuş…Anneeee….

IMG_6559

Peki benim bu işkenceyi yaşamamın sonucunda ne durumdayız? Artun’a bayramdan 10 gün önce falan bezi yeniden taktık.Artık gerçekten kafayı yemek üzereydik.Çünkü iyiye gideceğini düşündükçe kötüye gitti.Hiç çiş geldi demiyor , ısrarla üstüne yapıyor ve inatla tuvaleti red ediyordu.Her yolu denedik. Kendi haline bıraktık yok. Dergiler,etiketler,kitaplar… Olmadı..Toprak’ın iyi giden tuvalet alışkanlığının da bozulmasından korkuyorduk ama Toprak’ın yeniden beze dönmesini bile göze alarak bezi taktık lakin çok kötü durumdaydım.Bez takınca ailecek rahatladık. Toprak’ta hiç bir gerileme olmadı,Allah’ıma binlerce kez şükür.Ben rahatladım, her an nereye çiş yapacak demiyordum artık. Artun’da bana kızdığı zamanlar bez olduğunu unutup anne çiş yaptım diyordu.Bez var annecim bir şey olmaz dedim.Bezi çıkarıp dışarı çiş yaptı, anne çıkardım :S Allah’tan çok uzun sürmedi ve bezli hayata geri döndük.

Artun’a tuvaleti nasıl alıştıracağımız konusunda da hiç bir fikrim olmasa da hala bir çaba içerisindeyim, çaktırmadan.İlk önce bezlendiği için kınamıyoruz.Yanlarında tuvaletle ilgili konuşmamaya özen gösteriyoruz. Bazen bezi takmak istemiyor.Bez ııh ,bez yok…diyor,takmıyorum. Arada bir tuvalete yapıyor. 2-3 sefer üst üste altına kaçırınca,tekrar bezi bağlıyorum. Genelde oda sesini çıkarmamış oluyor.İnat ederse ; tamam istemiyorsan takmam ama bir daha yaparsan ben çok üzülüceğim ve bez takmak zorunda kalacağım diyorum ve kaçırıyor bende bezi takıyorum.Muhtemelen yanlış yapıyorum ama başka bir şey aklıma gelmiyor ve sabrım da yetmiyor… Lazımlıkları kaldırmıştım yeniden kullanıma açtım.Lazımlığa oturması için özendiriyoruz.Benim çişim geldi,birlikte gidelim mi gibi…Etiketler,dergiler…

Sıkça neden sorusunu ve nerede hata yaptığım konusunu düşünmekteyim. En büyük hatam kendi başıma tuvalet eğitimine başlamam oldu sanırım. Keşke pedagog eşliğinde başlasaydım.Onun dışında yaptığım bir hata göremiyorum ama çocuklar tahminimizden daha hassas ve akıllılar.Belki istemeden,bilinçsizce yaptığım bir hareketimden dolayı bir şeye üzülmüş,kıskanmış ya da korkmuş olabilir…Bir de neden sorusuna cevaplarım var…Mesela oyunu bırakmak istemediği için tuvalete gitmediğini,soğuk olduğu için oturmak istemediğini,bazen çiş yapmaya çalışıp konsantre olamadığını ,tuvaleti kullanarak yaptırmadığım şeyler için beni cezalandırdığını,uyumamak için çiş bahanesini kullanması ve tutup tutup en sonunda kaçırdığını düşünmekteyim.Bol su içmelerinin ve havaların soğumasının da etkisi var tabi ki…İşte tuvalet eğitimindeki kötü gidişatımız bu yönde . Bu gidişle daha çok tuvalet eğitimi ile ilgili post yayınlayacağım galiba… 🙁 Ühühü Ühühü Ühühü

 

Bu yazı TOPRAK İLE ARTUN kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

TUVALET EĞİTİMİNDEKİ KÖTÜ GİDİŞAT … için 4 cevap

 1. annesiningulu der ki:

  canım allah kolaylık versin.

 2. küçük mucizem der ki:

  Allah sabır versin Sevtap ve yardımcın olsun. Genelde erkek anneleri çok yaşıyor wc konusunu. Benim arkadaşımın oğlu korkusundan kakasını yapamıyor günlerce. sancılanıyor, ağlıyor, agresifleşiyor.
  Zor iş bu kaka işleri

 3. SEVTAP(KARAB?D?K?M) der ki:

  teşekkürler canım.

 4. SEVTAP(KARAB?D?K?M) der ki:

  Teşekkürler canımm,evet öyleleri de varmış.Allah’a şükür bizimkiler sıkmıyor her yere koyu veriyor 🙂 Hemde çok zor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir