İLK KİTAPLARIMIZ

İlk kitapların bebekler için en önemli özelliği dayanaklı olması hiç kuşkusuz ve çok karışık olmamaları.Kitapçılarda ve oyuncakçılarda satılan, kalın kartondan olanları da mevcut. 2 tane almıştık ama malesef fotoğraf çekecek kadar bile ortada yok, paramparça etti benim canavarlar. O yüzden yırtılabilecek kitapları almayı bir süre daha erteledik.Kumaş ve plastik olanlar bizim için daha uygun bu ara.

IMG_1956

Bu yakışıklı bebek Aleee. Bizim ilk kitaplarımızdan biri.Çok sevdiğimiz bir oyuncak.Özellikle 2 yaşından küçük bebekler için kumaş kitaplar çok kullanışlı oluyor. Mümkün olduğu kadar her gün 2-3 kere Ale’ye okuyoruz. Ale aslın da Ali.Ben bu bebeğe Ali adını taktım. Ali’nin karnı acıkmış yemek yiyor. Ali’nin banyo vakti falan derken.Bunlar Ale Ale Ale demeye başladı.Hadi Ale’yi getirin okuyalım diyorum hemen sepetten alıp geliyorlar.Biri bir bacağıma biri bir bacağıma oturup başlıyoruz okumaya.

IMG_1958

Bazı zamanlar hikaye şeklinde, bazı zamanlar kitabın içindekileri tek tek tanıtarak okuyorum. Bu işi yaparken de çok hızlı olmam gerek.Hem çok uzun süre adapte olmuyorlar hem de kitap bitmeden biri bozarsa diğeri kıyameti koparıyor.Kitabın kapağı ev resmi,bir sayfa oyun odası,bir sayfa banyo,bir sayfa yemek, bir sayfası da yatak odası…Yani tam bir bebeğin bir günü ve onlara tanıdık nesneler.O yüzdendir ki çok severek okuyoruz.Kitabın sonun da da cırtı kapatıp dittiii diyoruz.

IMG_1962

Bu iki şirin kitapları da gunde en az 2-3 kere elden geçiriyoruz. Birinde hayvanlar, zıtlıklar ve yaptıkları.Diğerinde de köpekçik ve arkadaşları. Diğer kitapta olduğu gibi bazen tek tek adlarını bazen ise hikaye şeklinde okuyorum. Anne maymun bebek maymun gibi.Ya da anne maymun ile bebek maymun orman da oyun oynarken anne fil ve bebek file rastlamışlar…Bazen kendileri alıp bi bi bir kitaplarını kendi okuyor paşalarım 🙂 Oğullarımın birer kitap kurdu olması için elimden geleni yapacağım.Zorlamadan ama her türlü yolu deneyerek 😀

Bu yazı OYUNCAK kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir