Eyvah Eyvah!!!

Eyvah ki ne eyvah.Bu çocuklara bir şeyler oluyor.İyice zıvanadan çıktılar yahu.Bu ne enerji bu ne hızdır böyle.Emeklemenin verdiği beceri ve yürüme denemeleri ile hepten coştu benim paşalarım.İşin kötü tarafı biri sağa biri sola gidiyor ve biz ne yapacağımı şaşırmış durumdayız :S Evden bütün gün Artunnnn,Topraaaak diye bağrışmalar yükseliyor.Tabi sadece bu değil daha bir çok sorun ile karşı karşıyayız.

Mesela Artun Bey’in 5 dişi var ya ; sürekli ısırma denemeleri yapıyor.İşin kötü tarafı ise denemeleri genelde Toprak’ta yapıyor.Çocuğun kolları, bacakları 5 diş izi ile dolu.Oda geçen Artun’da bir deneme yapmış ama Artun kadar ısırmıyor henüz.Toprak’ın da 4 dişi var.Artun hele bir oyuncağı Toprak’a kaptırsın yakaladığı yeri dişliyor.Heeehhheee diye bir bağırıyor Toprak’a gel aşağı yapıyor.Artun’un Toprak’tan daha kalıplı olması da ona avantaj tanıyor.Eli de bir ağar yani tuttuğunu koparıyor resmen.

Toprak Bey’de sütten çıkmış ak kaşık değil tabi 😛 Onu da tutabilene aşkolsun. Pirem benim, bir orada bir burada.Hızına yetişmek ne mümkün.Hep derler ya erkek çocuklar düz duvara tırmanır.Canlı kanıtı Toprak’ım.Bilgisayar masasına asılmalar,kapıya tırmanmalar,kalorifere tırmanmalar,korkuluklara çıkmalar gibi bir çok tehlikeli hareket mevcut.Ve tüm bu işleri çok hızlı bir şekilde yapıyor.

Daha dertler bitmedi.Ne bulursak ağzımıza hopppp tadına bakmaya.Eğer sesleri çıkmıyor ve sabit duruyorlarsa kesin bir şey bulmuşlar demektir.Minnacık ip,kıl görmesinler yeter ki…Her bulduklarını ağzına alıyorlar ama yemek yemeğe gelince beni maymun ediyorlar.Yapmadığım numara kalmıyor,iki lokma yedireceğim diye.Büyüdükçe yemek seçmeleri arttı.Sevmediğini yedirmekte hepten zorlaştı.Daha çok Artun yemek seçiyor ama Toprak’ta çok çiğnemesi gereken gıdaları hemen çıkartıyor.Bu ara gece mamalarını da yemiyoruz ve gece zırt pırt uyanıyoruz.Tabi iştahsızlıkların da dişin de büyük etkisi var.

Sıkıntılarımızdan biri de oyuncak kavgamız.Pek paylaşmayı sevmiyoruz.(Ama öğreneceğiz)İlla ki diğerinin elinde ki oyuncakla oynamak istiyoruz.Bazen gücü ile Artun Bey.Bazende hızı ile Toprak Bey galip geliyor.Tabi bu sıkıntımızdan dolayı birine oyuncağı amacına göre oynatmaya çalışırken diğeri oyunu bozuyor.

Bir başka sorun.Alt değiştirme ve giydirme.Allah’ım o nasıl bir işkencedir öyle.Yok anam yok bebekler bu kadar güçlü olabilir mi?Yemin ediyorum,altlarını değiştirirken kan ter içinde kalıyorum.Be çocuk dur iki dakika yok.Görseniz kesiyoruz çocuğu zannedersiniz. Kıyamet kopuyor.Sağa sola dönmeler,tekme atmalar,kalkmak için çabalar ve ağlamalar,bağırmalar…Bu sahneyi günde kaç kere yaşıyorum anne olanlar tahmin ediyordur.Hadi zar zor altını açtım temizledim,yıkamaya gidiyorum oda da kalan yaygarayı koparıyor yatağında.İçeriden gelen sese cevap mı vereyim.”Anneciğim burayım geliyorummmm” Yoksa “oğlum dur iki dakika ya çocuğum dur düşeceksin” nidaları ile alt mı yıkayayım.Mecburen hem çenemi çalıştırıp içeridekini,boğuşmalar ile de kucağımdakinin altını değiştiriyorum.

Tabi artık yatakta durmama gibi bir sorunumuz daha mevcut.Eskiden ne güzel dönence falan biraz oyalanırlardı.Şimdi yatağa yaklaşınca kıyameti koparıyorlar.Ama alt değiştirirken onları tutacağım tek güvenli yer orası.Annem olunca zaten biri onda oluyor da biraz rahat ediyorum.

Bugun bu kadar şikayet yeter birazda güzellikler anlatayım mı???

Anlatayım,anlatayım ;

Allah’ım o bebeklerimin beraber bir ceee oynaması var ki izlemeye doyulmaz.Biri giriyor cadıra biri dışarıda.Eğilip eğilip birbirlerine bakıp gülücükler saçıyorlar.

Biz kovalamacaya da bayılıyoruz.Peş peşe bir kovalamaca oynuyorlar ki onlara katılmamak elde değil.Bende katılıyorum onlara 🙂 Dizlerim hep yara oldu emeklerken 🙂 Nasıl bağıra bağıra kaçışıyorlar görseniz.Çok sevimliler çok.

Sohbette ederiz kardeş kardeş,yarışta.Bir başlıyorlar babaa,dedede,ede,tısss,aba,aaaa…diye muhabetlerini dinlemeye doyma birde sabah’ın köründe olmasa bu sohbet daha güzel olur.Bir de bağırma yarışımız var tabi.Genelde sabah kahvaltı hazırlarken yarış başlıyor.Artun bağırıyor,Toprak bağırıyor.Artun kısa süreli çok yüksek çığlıklar atarken.Toprak çok yüksek olmayan ama insanın başını döndürecek kadar uzun süre bağırıyor.Eşim 2 bina öteden sesleri duyuluyor diyor 🙂

Yani anlayacağınız;birbirlerini ısırsalarda ,oyuncakları paylaşamasalar da çok iyi arkadaş benim yakışıklı oğullarım.

Allah’ıma şükürler olsun ki iki tane dünya tatlısı oğullara sahibim.

HAYIRLI CUMALAR DİLERİM…

Bu yazı GENEL, GÜNLÜK, İKİZLERİM VE GEBELİK kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Eyvah Eyvah!!! için 8 cevap

 1. nilgün komar der ki:

  ah ah yerim ben onları.. maşaallah ya bir kaç zaman sonra bunları unutacaksın ve başka muzurluklarına tanık olacaksın gibi geliyor bana .. bakalım yürürken ki maceraları nasıl olacak 🙂

 2. oytunla hayat der ki:

  şu dönemde hakikaten çok zor işin… ben bi tanesi ile başa çıkmakta zorlandım sende 2 tane… allah kolaylık versin 🙂
  tam yemelik zamanları 🙂

 3. Nilhan - Küçük mucizem der ki:

  Sevtap, sen bence zoru başarıyorsun. Maşallah. hakikaten ben bir cimcimeyle günde 4 saat başedemiyorum sen tüm gün iki azmanla başbaşasın. tebrik eder önünde saygıyla eğilirim arkadaşım.

 4. sadet uslu der ki:

  gözünü korkutmak gibi olmasın büyüdükçe daha da hareketleniyorlar. Hele erkek çocukları…Aman aman. Benim 6 yeğenim var. Bende de 2 erkek çocuk…Sadece bir tanesi kız. Bir araya geldikleri zamanı bir görsen…

 5. sezobigo der ki:

  canım benim ya o dönemleri hakikatende zor ama hazfızana kazı derim çok çabuk geçiyor ,özlüyorum bazen ben ne zaman büyüdü diye üzülüyorum:)
  9 ay ile birlikte bizim ki de bez oalyı zorlaşmıştı ama o da geçici bir dönemm merak etme.bundan emin ol gelecek yaz çok rahat edeceksin bir yürüsünler dediklerini tam anlayıp yapsınlar eve girmeyceksin söylüyeyim:)
  maşallah o paşalara MAŞALLAHHHHHHH

 6. reyhane der ki:

  Ne güzel, ben de iki tane dünya tatlısı oğullara sahibim.Allah bağışlasın hepimize..

 7. yemekaski.com seçil der ki:

  Allah sana kolaylık versin 🙂 Bu zamanlar hem zor hemde güzel zamanlar..

 8. canım bin kat kolaylıklar dilerim sana 😀
  gerçi anneler her şeye katlanır, sağlık olsun da 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir