>Simit ve Buzlukta Sarımsak

>Bugün kurs arasında birşeyler yemek için Simitçiye gittim.Siparişimi beklerken etrafı izliyordum.İçeriye bir ilkokul öğrecisi geldi.Aralarında geçen konuşma;
-Abi simit ne kadar?
-0.75Tl (dedi satış elemanı)
-Hımm.(dedi ufaklık ve arkasını dönüp kapıya yöneldi.)
-Gel gel,ne kadar paran var (dedi satış elamanı)
-0.50 Tl (dedi ufaklık)
Ve görevli arkadaş hemen simidi sarıp çocuğa buyur etti.Allah binlerce kez razı olsun.Böyle insanların olduğunu görmek çok mutlu ediyor insanı.
Şu an yazarken gözlerim doldu inanırmısınız? Ya o bey simidi vermeseydi ? Ben alır verirdim ama dünyada simit yiyemeyen o kadar çok çocuk varki…Ben sadece birine,ikisine,üçüne,beşine yardım edebilirim.Keşke hepsine yardım edebilme şansım ve param olsa da yardım edebilsem.
Eğer sokakta bir çocuk görürseniz simit yiyemeyecek durumda olan lütfen bu postu hatırlayın.Artık ben her simit yediğimde ve çocuk gördüğümde bunu hatırlıcam.


Neyse gözümden damlalar akmadan konuyu değiştirelim hemen.Bu resimde gördüğünüz poşettekiler sarımsak buzluğa atmak için.Vizeye gittiğimizde kuzenim bir sürü sarımsak vermişti bize.Bende attım buz dolabına lazım oldukça alıp kullanıyordum.Geçenlerde annemler geldi ve aldılar benden.Sağolsunlar bir güzel ayıklamışlar,çekmişler,tuzlamışlar,poşetlemişler ve hatta getirmişler 🙂 Şimdi buzlukta lazım oldukça çıkarıp hazır hazır kullanıyorum.Çalışan bayanlar için çok pratik olur.
Yapılışı ise çok basit;Sarımsaklar ayıklanıyor,robotto bolca tuz eklenip çekiliyor.2 kat olmak üzere poşetlenip buzluğa atılıyor.Birde 2-3 saat sonra buzluğa atıyoruz çünkü tuz pişiriyormuş.
Not;Tuz bolca koyulduğu için yemeklere ayrıca tuz atmaya gerek kalmıyor.

Bu yazı GÜNLÜK, PRATİK FİKİRLER kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir