>DİKİŞ DERSİ 2

>Daha önce burda paylaştığım dikiş dersinde yaptıklarımızı bu sefer kumaşa uyguladık.Buradaki amaç;Makinaya hakim olma,düz bir çizgide ilerleme,İplik düğümü ve köşeleri ayarlama.Kurs hocam yaptıklarımı beğendi.Bu yıldızları ben kendim yaptım hocamız dememişti.Köşeleri bol olduğu için iyi antreman oldu benim için.Bir köşesini kaçırdım,birde iplikleri arkadan çekip düğümlemem gerekiyormuş.Burdada yine iplikleri alttan çekip düğümlemem gerekiyordu.Bilmediğim için yapmamıştım.Kısa kestiğim için düzeltemedim,hocamızda sorun olmaz diyince kaldı.Birde buradaki bir ayrıntı overlok makinası olmadığı zamanlar makinanın zigzag ayarı ile overlok yapmak.Kumaşın köşesini iğnenin tam ortasına gelecek şekilde ayarlıyoruz.Yani zigzag yaparken bir kumaşa bir boşa basacak böylece resimdeki gibi zigzagla overlok yapmış olucaz.

Burda da yine iplik düğümü dışında bir yanlış yok.Dikim iyidedi.

Burdaki kumaştada köşelerim ve dikimim iyi yine iplik hatası :P( Ama ne yapıyım bilmiyordum )

Bunda düz dikişlerde sorun var ama bunun tek sebebi,kumaşı sarı karbonla çizdik.Makinanın ışığıda sarı olunca hiç birşey gözükmüyor ve onun için bazı yerlerde 3-4 yerde kayma oldu.

Bunda ne kayma ne iplik hiç birşey yok 😀
Özetle;
*Overlok olmadığı zamanlarda zigzagla overlok yapabiliyoruz.
*İplikleri koparınca altta kalan ipi çekince üsteki iplik geliyor ve ikisini kumaşın arkasında 2 kat düğümlüyoruz.
*Köşeleri güzel yapabilmek için makinayı yavaş kullanıyoruz veya sonuna yaklaşınca sağdaki yavarlağı ellimizle çevirerek köşeleri dönüyoruz.

Bugünlük bu kadar 🙂

Bu yazı DİKİŞ kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

>DİKİŞ DERSİ 2 için 9 cevap

 1. Gülcan der ki:

  >DİKİŞ BİLMEYEN BİR KİŞİ OLARAK HARİKA OLMUŞLAR.ELLERİNİE SAĞLIK.

 2. susamcorekotu der ki:

  >HAYIRLI CUMALAR SEVGİLER

 3. mine der ki:

  >heves etmeye başladım bizim evin terzisi ben değildim oysa : )

 4. >ben hiç dikiş bilmiyorum.benim için çok yararlı bilgiler.teşekkürler.sevgiler.

 5. celebi74 der ki:

  >tam gaz devam harika gidiyorsun!

 6. bülbülünyeri der ki:

  >Canım,ellerine sağlık. Dikiş dikmek hayallerimin arasında. Kursa başladım ama göz ameliyatı olduğumdan dolayı ara verdim. İnşallah devam edeceğim ve bir hayalimi daha gerçekleştirceceğim.Bu arada senin becerilerini izlemeyede devam edeceğim.Sevgiyle kal.

 7. karabidikim der ki:

  >Gülcan;Çok teşekkür ederim :)susamcorekotu,Hayırlı cumalar,Mulu hafta sonları…mine;bendede herşey bir hevesle başladı… ;)mutfaktaki rüya – Arzu-;Umarım işine yarar arkadaşım.celebim;Çok teşekkürler tatlım:Dbülbülünyeri;Benimde öyleydi ama daha bir sürü hayalim var açıkcası hersene enaz 1 tanesini yerine getircem sırayla :)Çok çok geçmiş olsun umarım en kısa zamanda başlarısın arkadaşım.Fikir alışverişinde bulunuruz beraber.Çok teşekkürler 🙂

 8. Sadece Yemek der ki:

  >Canım benim güzel bilgiler için teşekkürler.Bende makine aldım ama sadece ufak tefek şeyler için kullanıyorum aslında kursa gidip iyice ögrenmek lazım.Paylaşımlarını takip edeceğim.Sevgiler.

 9. >sen dikiş kursuna mı başladın :)ne güzel 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir