>Güvem ve Bir Fıkra

>


Viz yazılarıma Güvemden başlıyım.Ben bu meyveyi ilk defa duydum.Farklı adları varmış.Güvem,Çakaleriği,Cigar,Barut ağacı,Kara erik gibi…Bunun yanında sindirim sistemine faydalarıda varmış.
Kuzenim bize barbunya toplama işini verdi.Tabi diğer kuzenim Tülay ve ben o işi beceremeyince bıraktık,Kuşburnu toplayalım dedik; Iııhhhh çok dikenleri var diye az bişi toplayıp vazgeçtik. Nohut ayıklayalım bari dedik ama ondan da çabuk sıkıldık.Kuzenim güvem toplayın o zaman kompostosunu yaparsınız çok güzel oluyor hemde faydalı dedi.Tamam dedik.Baktık ağaçta bir sürü güvem, ağaçta dikensiz ee toplayalım dedik ve epey topladık.İlk kuzenim topladı ben pek girmeye cesaret edemedim kuytuda diye ama sonra bana yardım etti girdim 🙂
Güvemin tadı vişne gibi ekşi ve taflan(kara yemiş) gibi buruşturucu.Ben sevdim.Birazı ile komposto yaptım birazda yemeğe bıraktım çünkü aşkımda sevdi ekşi ekşi.
Kompostosunun ölçülerini vermicem çünkü ben tadına bakarak yapıyorum ve bana çok tatlı gelene kadar şeker koyuyorum.Çünkü kocişko şekerli seviyor.Onun için sadece malzeme yazıcam miktar tercihinize kalmış.
MALZEMELER;
*Güvem (Toplandığı kadar (: )
*Şeker
*Yarım limon
YAPILIŞI;
*Tüm malzeme bir tencereye alınır ve kaynatılır.

Facebookta gördüğüm hoş bir fıkra daha 🙂

Küçük bir çocuk, hamile bir kadının karnına dokunarak:
-Ne var sizin karnınızda teyze,
Kadın:
…-Çocuğum var evladım, diye cevap verir.
-Sizin çocuğunuz mu?
…-Evet
-Onu seviyor musunuz?
-Evet
-Çok mu seviyorsunuz?
-Evet evladım.
-Öyleyse neden yediniz? :D:D

Bu yazı İÇECEKLER kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

>Güvem ve Bir Fıkra için 5 cevap

 1. öznur-ata der ki:

  >tatlım merhaba…fıkra süpermiş :))bu erik ya da güvem ki bunu ilk kez duydum..aynı erikse o kadar çok kompostosunu yaptım ki ben de tadına baktım sadece Ata içiyor bol bol..aynen dediğin gibi sindirim sistemini çalıştırıyor.kabızlık sorununu böyle çözdük ata'nın :)halen buzlukta dolu :))

 2. ada ve deniz der ki:

  >fıkra süpermiş

 3. nehircce der ki:

  >Dalından koparılmış hiç birşeyin tadı gibisi yok değil mi tazecik…Ayrıca fıkrada çok komikti :))

 4. >Doğru ya neden yiyorlar bu anneler bebeklerini:)))Merhabalar

 5. karabidikim der ki:

  >öznur-ata;merhaba canım.Sanırım aynı eriktir.o zaman bol bol içeyim :)ada ve deniz;teşekkürler.nehircce;kesinlikle,keşke herşei öyle yeme fırsatı bulsak.birdamlacıkyağmur;merhabalar,çok ayıp ediyorlar çok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir