>SÜMELA MANASTIRI

>Sümela Manastırı Trabzonun Maçka ilçesindedir.Kilisenin inşaatıyla ilgili kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte MS 375-395 tarihleri arasında inşa edildiği sanılmaktadır.Meryem ana adına kurulan Sümela Manastırı adını melas(siyah)tan aldığı düşünülmekte.

Bu güzellikler içinde bu kadar yükseklikte bir kilise…

Yurtiçinden ve yurtdışından birçok turist çekiyor Sümela Manastırı.Biz eşimle ve annemle birlikte 2008’de gittik ve bazı yerlere giriş yoktu hala restorasyon devam ediyordu.
Geçirdiği bir yangın ve ziyarete gelen vatandaşlarımız sayesinde epey bir zarara uğratılmış doğrusu.Ya ben anlamıyorum insanlar aşklarını ve tuttuğu takıma olan sevdaların neden böyle yerlerde duvarlara kazıyarak,sprey boyayla boyayarak anlatırlar ki.Bu ne cahilliktir aklım almıyor.Bir yeri temizlemek değilki marifet kirletmemektir.İlk başta böyle tarihlere biz sahip çıkmalıyızki sonra yetkililer korusun.
Tam 88 yıl aradan sonra bu yıl Hıristiyanlarca Meryem Ana’nın göğe yükselişi olarak kabul edilen 15 ağustos günü ayin düzenlenmiştir.
Eğer Trabzona yolunuz düşerse mutlaka gezin.

Bu yazı GEZİ, TARİH kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

>SÜMELA MANASTIRI için 6 cevap

 1. >çok gitmek istediğim yerlerden biri,eşim trabzonlu ama daha nasip olmadı 🙂

 2. evatolyesi der ki:

  >Çok güzel yerler bizede gitmek kısmet olur inşallah.Sevgilerimle:)

 3. annemineli der ki:

  >Canım; beni 1982-1987 yıllarına götürdün,ilk görev yerim olan Trabzon'daki anılarım canlandı.Sumele manastırını o yıllarda görmüş ve hayran kalmıştım..Paylaştığın için gönülden teşekkürlerrrr..

 4. Profösör der ki:

  >Teşekkür ederizzz….

 5. >çok ilginç gerçekten,nasıl yapılmış öyle yamaca..Şimdilerde çıkmakta bile zorlanılırken,yüzyıllar önce nasıl bir teknoloji vardıysa artık..İnsanlarımız öyle coşuyolar ki,Aşk ve futbol söz konusu olunca,heryere herşeye yazıp göstermek istiyolar,aleme.:) Eskiden insanlar kalbine yazar,ölene kadar yaşarmış,şimdilerde kayalarda boş yer yok,gerçek aşkı yaşayan da..

 6. EBRULİ der ki:

  >Sümela'ya gitmiştim ben de.Çık çık bitmemişti.Müthiş bir yer.Fotoğraflar harika canım,teşekkürler 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir